انواع سیستم انتقال قدرت

عده‌ای تصور می‌کنند، زمانی که صحبت از توان فنی یک خودرو می‌شود، تنها عواملی که باعث می‌شوند یک خودرو قدرتمند باشد،حجم پیشرانه و توان تولیدی آن است.این تفکر کاملاً اشتباه است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که در مشخصات خودرو باید در نظر گرفت نحوه‌‌ی انتقال قدرت آن است. بـه طور کلی سیستم انتقال قـدرت، با توجه بـه اینکه تـوان موتور به کدام یک از چرخ‌های خودرو منتقل می‌شود، به چهار دسته زیرتقسیم می‌شوند.

سیستم انتقال قدرت محرک جلو

در این نوع از سیستم انتقال قدرت، تمام توان موتور خودرو به دو چرخ جلو منتقل می‌شود. در این سیستم محل قرارگیری جعبه دنده، فرمان و محورهای انتقال قدرت در قسمت جلویی خودرو قرار می‌گیرند. در این نوع از سیستم انتقال قدرت فضای کابین کمتر از همیشه اشغال می‌شود. به خودروهایی که با این سیستم تولید می‌شوند دیفرانسیل جلو گفته می‌شود.

سیستم انتقال قدرت محرک عقب

در سیستم دیفرانسیل عقب، انرژی تولید شده به واسطه‌ی میله گاردانی که از گیربکس خارج می‌شود به چرخ‌های عقب خودرو منتقل می‌شود.

سیستم انتقال قدرت چهار چرخ محرک

این سیستم قدیمی‌ترین سیستم انتقال نیروی چهار چرخ خودرو است توان تولیدی موتور با بهره‌گیری از دو جعبه دنده و دو دیفرانسیل به چهار چرخ خودرو منتقل شده و خودروهای قدرتمند آفرود را به حرکت در می‌آورند.در خودرو‌های دو منظوره و خودرو‌های نظامی مانند جیپ و تویوتا از این سیستم‌ها استفاده شده است. در این سیستم، خودرو توانایی استفاده از دیفرانسیل عقب به تنهایی و دیفرانسیل عقب و جلو در حال کمک را دارا است. در این خودروها اهرم قفل روی پلوس‌های جلو نصب می‌شود که بعد از درگیر کردن آن خودرو از دو دیفرانسیل جلو و عقب به صورت همزمان استفاده می‌شود.رانندگی با این سیستم و کنترل خودرو در شرایط سخت بسیار راحت‌تر است و دلیل آن توزیع بار بین چهار چرخ و استفاده از آن در نیروی کشش همه‌ی چرخ‌هاست.

سیستم انتقال قدرت تمام چرخ محرک

در این سیستم نیز، انتقال قدرت به صورت همزمان به چهار چرخ خودرو انجام می‌پذیرد و تمام چرخ‌های خودرو به حرکت در می‌آیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

تصویر-سیستم-انتقال-قدرت
سیستم انتقال قدرت-2
اجزای-آلترناتور-دینام
تصویر دینام خودرو
دینام خودرو
دینام-خودرو-1
اجزای دینام خودرو
سیستم انتقال قدرت-2
keyboard_arrow_up